Tutaj jesteś

Dlaczego tyjemy w weekendy?

15 lutego 2021 Zdrowie zapotrzebowanie na kalorie

Można być na diecie i utrzymywać ustalony deficyt kaloryczny, a i tak nie chudnąć. Dlaczego tyjemy mimo diety? Powód jest trywialny i niestety właśnie przez to wiele osób w ogóle go nie dostrzega. A chodzi tutaj o tycie w weekendy i trzymanie diety wyłącznie w tygodniu. Niby te dwa dni nie powinny jakoś drastycznie wpłynąć na wagę, zwłaszcza jeśli ktoś zna swoje zapotrzebowanie na kalorie, ale jednak potrafią one zniwelować wszystkie efekty wypracowane od poniedziałku do piątku.

Agenda:

  • Weekendy z pamiątkami
  • Dlaczego tyjemy w weekendy? Przyjrzyjmy się liczbom
  • Jak uniknąć tycia w weekend?
dlaczego tyjemy kalorie

Weekendy z pamiątkami

Ludzie potrafią wręcz rzucić się w weekend na jedzenie. Przyzwyczajeni do olbrzymich porcji przetworzonej żywności z wielką niecierpliwością oczekują weekendu, kiedy to w końcu zasiądą z przyjaciółmi na kanapie, zamówią wielką pizzę i popiją ją piwem bądź innym wysokoprocentowym trunkiem. No bo przecież zasłużyli. Przez całe pięć dni trzymali się wymagającego jadłospisu i jedli wyłącznie warzywne sałatki z dodatkiem chudego mięsa czy nabiału. Teraz muszą pozwolić sobie na tę drobną przyjemność, która niestety zwykle przeradza się w cały weekend „śmieciowego” jedzenia. Takie odchudzanie nie ma niestety zbyt dużego sensu.

dlaczego tyjemy nadwaga

Dlaczego tyjemy w weekendy? Przyjrzyjmy się liczbom

W trakcie zaledwie dwóch dni człowiek jest w stanie znacząco wykroczyć poza swoje zapotrzebowanie kaloryczne, a czasem i zrobić to nawet jednego dnia. Zazwyczaj deficyt kaloryczny wynosi ok. 500 kcal na dzień. Mnożąc tę wartość razy pięć, otrzymujemy 2500 kcal. Taka ilość znajduje się natomiast już w jednej dużej pizzy albo paczce chipsów, dwóch pączkach i trzech smakowych piwach. Nietrudno więc ją nadrobić.

Jak uniknąć tycia w weekend?

Nie musisz trzymać się ściśle swojej diety, gdy wybierasz się w weekend na imprezę czy do znajomych. Wystarczy, że będziesz jadł małe porcje i ruszał się. Unikaj tłustych potraw i słodkich napojów. Bądź aktywny. Spacer po obiedzie, wycieczka rowerowa, gra terenowa czy pływanie nie tylko pomoże ci spalić kalorie, ale i zrelaksuje cię podczas wolnego.

Podsumowanie

W weekend zazwyczaj odpuszczamy diety, przez co tyjemy. Zapominamy o ruchu. Aby tego uniknąć, pozwólmy sobie na niezdrowe rzeczy, ale tylko w małych ilościach i pamiętajmy o aktywności fizycznej.

Gumy do podciągania

Redakcja fizjovitae.pl

Witajcie na naszym modowo-urodowym blogu, gdzie zespół naszych doświadczonych ekspertów łączy pasję do mody, urody i zdrowego stylu życia, tworząc przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, tajniki pielęgnacji urody oraz zdrowe nawyki, inspirujące Was do tworzenia wyjątkowego i harmonijnego obrazu siebie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem podążać za światem mody, pielęgnować zdrowie i odkrywać piękno w codziennych rytuałach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

masaż kobido