Tutaj jesteś

Czego używa się do wyrywania zębów u dentysty?

15 lipca 2021 Zdrowie Czego używa się do wyrywania zębów

Ekstrakcja zębów kojarzy się bardzo nieprzyjemnie. Na szczęście poziom dzisiejszej medycyny jest tak wysoki, że nie trzeba się jej bać. Hurtownia stomatologiczna dysponuje różnymi narzędziami, których umiejętne wykorzystanie gwarantuje sprawne i jak najbardziej komfortowe przeprowadzenie zabiegu. 

Hurtownia stomatologiczna – co do usuwania mleczaków? 

Usuwanie drobnych, dziecięcych zębów nie jest zabiegiem wielce skomplikowanym. Jeśli należysz do nieco starszego pokolenia, z pewnością pamiętasz, że z mleczakami niekoniecznie chodziło się do dentysty! Nitka, klamka, moment grozy – i już po wszystkim! Hurtownia stomatologiczna jak np. https://mixdent.pl/pl/ nie oferuje nitek do wyrywania zębów mlecznych, ale specjalne kleszcze dentystyczne. Osobne modele przeznaczone są do siekaczy czy trzonowców górnych i dolnych. Także górne i dolne korzenie mają dedykowane nieco inne kleszcze. 

kleszcze do górnych trzonowców, źrodło: https://medicaldepot.pl/sprzet-medyczny/stomatologia/narzedzia-do-usuwania-zebow/kleszc ze-berten-do-zebow-mlecznych-12-cm-gorne-trzonowce-4735.html 

Rozmiar kleszczy jest na tyle niewielki, by stomatolog mógł schować je w dłoni. Dzięki temu dziecko nie przerazi się mrożącego krew w żyłach (nawet dorosłych!) widoku szczypiec. 

Hurtownia stomatologiczna – sprzęt do ekstrakcji zębów stałych 

Przy usuwaniu zębów stałych sprawa rzecz jasna się komplikuje. Tutaj też mamy do czynienia z kleszczami w różnych kształtach, dopasowanymi do poszczególnych grup zębów. Poza kleszczami dentyście przydaje się również dźwignia do korzeni. Służy do podważenia zęba. Dentysta wciska końcówkę dźwigni między ścianę zębodołu a tkankę zębową, dzięki czemu ząb ,,wychodzi” o wiele sprawniej. Jak zwykle gdy chodzi o sprzęt do gabinetu dentystycznego, hurtownia stomatologiczna oferuje dźwignie w różnych wariantach – sprawdź na https://mixdent.pl/pl/20-akcesoria. W uproszczenie dźwignie dentystyczne można podzielić na proste i boczne. 

Raspator stomatologiczny to z kolei narzędzie służące do oddzielania okostnej. Okostna jest błoną ochraniającą kość przed mechanicznymi urazami. Usuwając ząb należy pozbyć się także tej tkanki, na co pozwala końcówka raspatora – ma ona kształt dłutka lub łyżeczki. Nazywa się go również mniej tajemniczo – skrobaczką. 

przykładowy raspator: https://denmax.pl/Raspator-dwustronny-AG-A-710-024,p,668

Żeby dokładnie oczyścić dół zębowy stomatolog używa łyżeczki chirurgicznej. W zębodole nie może zostać żaden odłamek, bo wiązałoby się to z ryzykiem bardzo poważnych komplikacji.Ostre łyżeczki chirurgiczne pozwalają natomiast wygładzić brzegi kostne pozostałe po usunięciu zęba. Oczywiście poza całym arsenałem metalowych narzędzi, do usuwania zębów potrzebna jest cała masa środków higienicznych jak waciki czy wałki ligniny. Nie zapominajmy o znieczuleniach – na szczęście hurtownia dentystyczna oraz sklepy farmaceutyczne mają ich pod dostatkiem! O ile wyrywanie mleczaków wprawną ręką nie jest bolesnym zabiegiem, tak ekstrakcja zębów stałych bez znieczulenia brzmi jak pomysł wyjęty z fabularnego filmu grozy!

Gumy do podciągania

Redakcja fizjovitae.pl

Witajcie na naszym modowo-urodowym blogu, gdzie zespół naszych doświadczonych ekspertów łączy pasję do mody, urody i zdrowego stylu życia, tworząc przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, tajniki pielęgnacji urody oraz zdrowe nawyki, inspirujące Was do tworzenia wyjątkowego i harmonijnego obrazu siebie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem podążać za światem mody, pielęgnować zdrowie i odkrywać piękno w codziennych rytuałach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

masaż kobido