Tutaj jesteś

Jęczmień nad okiem – jak rozpoznać i z nim walczyć?

26 listopada 2020 Uroda


Jednym z powodów bolącego oka może być jęczmień. Oprócz tego jest odpowiedzialny za różne inne niekomfortowe i uciążliwe dolegliwości oka.

Czym tak właściwie jest jęczmień?

Jęczmień to infekcja występująca w postaci grudkowatego ropnia, która powstała u ujścia gruczołu na powiece, najczęściej nad linią rzęs, a czasem po wewnętrznej stronie powieki. Niewyleczony do końca może prowadzić do gradówki.

Co wywołuje jęczmień?

Jęczmień wywołują bakterię przenoszone na powieki poprzez pocieranie oczu, dym papierosowy i różne środki chemiczne. Bakterie rozwijają się dzięki źle dobranym produktom makijażowym, które często były używane przez inne osoby, niedokładnemu usuwaniu resztek makijażu z twarzy, co prowadzi do blokowania ujść gruczołów łojowych, u ludzi starszych, noszących soczewki, o jasnej karnacji i z występującymi alergiami oczu. Występuje również na skutek niskiej odporności i dużej ilości czynników stresowych.

Objawy jęczmienia

Powstający jęczmień nad okiem delikatnie boli, jest lekko zaczerwieniony i swędzi. Następnie pojawia się wypełniona ropą krostka, która wygląda nieatrakcyjnie i jest dość bolesna, często wyczuwalna, nawet gdy jej nie dotykamy. Oczy w tym czasie są podatne na łzawienie i wrażliwość na światło.

Jak się leczy jęczmień?

Jęczmień zniknie samoistnie po pęknięciu i wypłynięciu ropy. Pęknięcie ropnia można przyspieszyć przykładając do powieki ciepłe kompresy z np. pietruszki i lub smarując specjalistyczne maści. Takie zabiegi trzeba powtarzać kilka razy dziennie przez kilkanaście minut, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych i szybszym zniknięciem jęczmienia, ponieważ rozgrzana i rozmasowana powieka pozbywa się go szybciej. Do takiego zabiegu można użyć także jajka – ugotowane na twardo i nieobrane jajko, jeszcze ciepłe po ugotowaniu należy przyłożyć do oka i delikatnie masować lub należy zrobić 15 – minutowy okład z białka jajka. Te czynności również należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Innym, starym jak świat sposobem, jest pocieranie jęczmienia złotą obrączką – tarcie ogrzeje powierzchnię powieki i wzmocni przepływ krwi potrzebny do zwalczenia tej uporczywej infekcji. Przed potarciem obrączkę należy oczywiście umyć i zdezynfekować.

Profilaktyka

Aby uchronić się przed jęczmieniem, należy regularnie myć i dezynfekować ręce, nie dotykać dłońmi twarzy i okolic oczu, starannie zmywać makijaż, używać własnych produktów do oczu, unikać „palarni” i dezynfekować soczewki.

Jeżeli jęczmień nie ustępuję i powraca do nas regularnie, należy udać się do lekarza specjalisty, który zaproponuje kurację antybiotykową lub chirurgiczne usunięcie jęczmienia.

Trening personalny EMS

Redakcja fizjovitae.pl

Witajcie na naszym modowo-urodowym blogu, gdzie zespół naszych doświadczonych ekspertów łączy pasję do mody, urody i zdrowego stylu życia, tworząc przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, tajniki pielęgnacji urody oraz zdrowe nawyki, inspirujące Was do tworzenia wyjątkowego i harmonijnego obrazu siebie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem podążać za światem mody, pielęgnować zdrowie i odkrywać piękno w codziennych rytuałach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?