fizjovitae.pl

Zdrowy styl życia

Uroda

Jęczmień nad okiem – jak rozpoznać i z nim walczyć?

Jednym z powodów bolącego oka może być jęczmień. Oprócz tego jest odpowiedzialny za różne inne niekomfortowe i uciążliwe dolegliwości oka.

Czym tak właściwie jest jęczmień?

Jęczmień to infekcja występująca w postaci grudkowatego ropnia, która powstała u ujścia gruczołu na powiece, najczęściej nad linią rzęs, a czasem po wewnętrznej stronie powieki. Niewyleczony do końca może prowadzić do gradówki.

Co wywołuje jęczmień?

Jęczmień wywołują bakterię przenoszone na powieki poprzez pocieranie oczu, dym papierosowy i różne środki chemiczne. Bakterie rozwijają się dzięki źle dobranym produktom makijażowym, które często były używane przez inne osoby, niedokładnemu usuwaniu resztek makijażu z twarzy, co prowadzi do blokowania ujść gruczołów łojowych, u ludzi starszych, noszących soczewki, o jasnej karnacji i z występującymi alergiami oczu. Występuje również na skutek niskiej odporności i dużej ilości czynników stresowych.

Objawy jęczmienia

Powstający jęczmień nad okiem delikatnie boli, jest lekko zaczerwieniony i swędzi. Następnie pojawia się wypełniona ropą krostka, która wygląda nieatrakcyjnie i jest dość bolesna, często wyczuwalna, nawet gdy jej nie dotykamy. Oczy w tym czasie są podatne na łzawienie i wrażliwość na światło.

Jak się leczy jęczmień?

Jęczmień zniknie samoistnie po pęknięciu i wypłynięciu ropy. Pęknięcie ropnia można przyspieszyć przykładając do powieki ciepłe kompresy z np. pietruszki i lub smarując specjalistyczne maści. Takie zabiegi trzeba powtarzać kilka razy dziennie przez kilkanaście minut, co skutkuje zmniejszeniem dolegliwości bólowych i szybszym zniknięciem jęczmienia, ponieważ rozgrzana i rozmasowana powieka pozbywa się go szybciej. Do takiego zabiegu można użyć także jajka – ugotowane na twardo i nieobrane jajko, jeszcze ciepłe po ugotowaniu należy przyłożyć do oka i delikatnie masować lub należy zrobić 15 – minutowy okład z białka jajka. Te czynności również należy powtarzać kilkakrotnie w ciągu dnia.

Innym, starym jak świat sposobem, jest pocieranie jęczmienia złotą obrączką – tarcie ogrzeje powierzchnię powieki i wzmocni przepływ krwi potrzebny do zwalczenia tej uporczywej infekcji. Przed potarciem obrączkę należy oczywiście umyć i zdezynfekować.

Profilaktyka

Aby uchronić się przed jęczmieniem, należy regularnie myć i dezynfekować ręce, nie dotykać dłońmi twarzy i okolic oczu, starannie zmywać makijaż, używać własnych produktów do oczu, unikać „palarni” i dezynfekować soczewki.

Jeżeli jęczmień nie ustępuję i powraca do nas regularnie, należy udać się do lekarza specjalisty, który zaproponuje kurację antybiotykową lub chirurgiczne usunięcie jęczmienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *