fizjovitae.pl

Zdrowy styl życia

Co to jest dezynfekcja
Pielęgnacja

Co to jest dezynfekcja i jakie urządzenia do dezynfekcji stosujemy?

W dobie pandemii urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń zyskały na popularności jak nigdy dotąd, a płyny odkażające zagościły w każdej torebce! Koronawirus zmotywował wielu pracodawców do zdecydowania się na zakup specjalistycznego sprzętu. Co to jest dezynfekcja i jakie metody oczyszczania powietrza i powierzchni wykorzystują współczesne osiągnięcia techniki?

Dezynfekcja – co to jest?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie co to jest dezynfekcja. To proces niszczenia szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów oraz ich form przetrwalnikowych. Dezynfekcja powietrza czy powierzchni nie jest tak dokładnym procesem jak sterylizacja (wyjaławianie). Ilość drobnoustrojów jest bardzo ograniczana, ale część form przetrwalnikowych daje radę przetrwać ten proces.

Urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń – jakimi metodami dysponują?

Metody dezynfekcji dzielimy na chemiczne, fizyczne oraz termiczno-chemiczne czyli łączące chemikalia z działaniem wysokiej temperatury. W procesie dezynfekowania stosuje się różne urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń poprawiające stan powietrza i czystość powierzchni.

Dezynfekcja powietrza i powierzchni może się odbyć przy użyciu zabójczego dla drobnoustrojów promieniowania UV-C. Lampy dezynfekujące UV-C nie wykorzystują chemikaliów i świetnie sobie radzą z bakteriami, wirusami i grzybami, ale promieniowanie nie przebija się do wnętrza ciał stałych ani nie dezynfekuje cieczy. Podczas działania lampy pomieszczenie musi zostać opuszczone przez wszystkie osoby, ponieważ ten rodzaj promieniowania jest szkodliwy dla organizmu.

Kolejne urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń na jakie warto zwrócić uwagę to ozonatory. W przeciwieństwie do lampy UV-C, emitowany przez nie ozon dociera do struktury cieczy, gwarantując bardziej kompleksowe rozprawienie się z drobnoustrojami. Ponadto eliminuje przykre wonie, pozostawia w pomieszczeniu przyjemny, świeży zapach. Takie urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń to dobry pomysł na przykład gdy potrzebujemy odświeżyć powietrze w świeżo wyremontowanym mieszkaniu. Należy pamiętać, że ozon to gaz silnie toksyczny. Zanim do pomieszczenia wrócą ludzie i zwierzęta trzeba je bardzo dokładnie przewietrzyć. Dezynfektor ozonowy powinien być używany przez osoby do tego przeszkolone. Do określenia jak długo powinien działać ozonator, aby dokładnie odkazić pomieszczenie służą specjalne kalkulatory. im dłużej trwała dezynfekcja powietrza za pomocą ozonu, tym dłuższy czas wietrzenia.

Do oczyszczania powietrza stosuje się także jonizatory. W procesie fotokatalizacji jony unieszkodliwiają bakterie i wirusy, eliminują też roztocza i kurz. Stosowanie jonizatorów jest więc szczególnie mile widziane tam, gdzie przebywają alergicy Inne urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń stosuje się także parownice, rozpylające gorącą, zabójczą dla drobnoustrojów parę wodną. Takie oczyszczacze nie wykorzystują chemicznych substancji, bazując jedynie na mocy wysokiej temperatury. Coraz popularniejsze stają się także generatory zimnej plazmy.

Profesjonalne urządzenia do dezynfekcji – czy warto?

W większości branż niewymagających specjalnych warunków sanitarnych jako metody dezynfekcji najczęściej stosuje się klasyczny płyn, mydło czy nawilżane chusteczki odkażające. Niestety, aby takie tradycyjne ,,urządzenia do dezynfekcji” sprawdziły się na dłuższą metę w miejscu publicznym konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie zasad. Ludzie stale zapominają o odkażeniu po sobie przestrzeni użytkowej, więc regularne odkażanie pomieszczeń na przykład biurowych z pewnością będzie przydatne..

Dezynfekcja powietrza za pomocą jonów czy ozowania oznacza także poprawę samopoczucia przebywających z nich osób. Świeże powietrze znacząco wpływa nie tylko na fizyczny komfort, ale także psychikę. Lepszy nastrój pracowników przekłada się natomiast na ich wydajność. Inwestycja w urządzenie do dezynfekcji może więc bardzo szybko się zwrócić i na pewno warto się nad nią zastanowić! Szczególnie powinni to zrobić pracodawcy świadomi, że ich podwładni cierpią na alergie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.