Tutaj jesteś

Materiały opatrunkowe – niezbędne wyposażenie każdej apteczki w laboratorium

16 marca 2021 Zdrowie Materiały opatrunkowe

Laboratorium to miejsce szczególne, w którym nietrudno o drobny wypadek. Z tego względu w każdym powinna znajdować się apteczka, przygotowana do udzielenia pierwszej pomocy osobie potrzebującej. Jeśli w miejscu twojej pracy jeszcze takiej nie ma, albo jej wyposażenie zmniejszyło się wraz z upływającym czasem, powinieneś koniecznie uzupełnić braki. Zobacz, co polecamy.

Laboratorium – miejsce szczególnie podatne na drobne wypadki

Laboratorium chemiczne jest bez wątpienia jednym z bardziej niebezpiecznych miejsc, w jakich można pracować. Znajdują się w nim stężone roztwory kwasów i zasad, rozpuszczalniki organiczne i różnorodne substancje, które mogą wywołać podrażnienia, uczulenia lub oparzenia.

Dodatkowo, w wielu laboratoriach znaleźć można urządzenia grzewcze, w tym również palniki gazowe, ostre narzędzia czy szkło, które może z łatwością ulec stłuczeniu, raniąc odłamkami pracownika.

Ze względu na wszystkie te niebezpieczeństwa, laboratorium powinno zawsze posiadać dobrze przygotowaną apteczkę, w której znajdą się podstawowe materiały opatrunkowe i umożliwiające udzielenie pierwszej pomocy. Zobacz, co powinno się wśród nich znaleźć.

Drobne opatrunki

Jednymi z najczęściej pojawiających się uszkodzeń ciała w laboratorium są zranienia. Pęknięte szkło czy ostre narzędzia, które są tam wykorzystywane, jak choćby skalpele, mogą szybko spowodować zranienie. Wystarczy chwila nieuwagi albo nieszczęśliwy wypadek, dlatego opatrunki jałowe różnej wielkości są w nim wprost konieczne. Pozwolą na zatamowanie krwi, zakrycie otarć i zabezpieczą zranienia przed dostaniem się do nich środków chemicznych.

Również potrzebne mogą okazać się bandaże oraz plastry, które pomogą w przytrzymaniu opatrunków oraz tamowaniu krwawienia. Powinny być odpowiednio dobierane do wielkości zranienia oraz do tego, czy jest ono poważniejsze, głębsze, czy może zupełnie niegroźne, a jedynie niekomfortowe.

Dobrym pomysłem może być także wykorzystanie samoprzylepnych bandaży, które pomogą w utrzymaniu opatrunków na odpowiednim miejscu, a są znacznie wygodniejsze od klasycznych bandaży, ponieważ nie przesuwają się po ciele. Mogą też być bardziej komfortowe od zwykłych plastrów, zwłaszcza podczas ich zdejmowania.

Akcesoria niezbędne podczas pierwszej pomocy w poważniejszych wypadkach

Niestety, czasem w laboratorium zdarzają się też poważniejsze wypadki, które wymagają udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym. Dlatego w wyposażeniu apteczki nie powinno zabraknąć takich akcesoriów jak choćby chusta trójkątna czy maseczka do sztucznego oddychania.

Przydatny może okazać się także koc termiczny, który często wykorzystywany jest w sytuacjach, w których organizm uległ wychłodzeniu lub nadmiernemu nagrzaniu, a nawet poparzeniu. Może pomóc także w chwili szoku, gdy osoba poszkodowana ma dreszcze z powodu napięcia nerwowego, o co nie jest trudno, jeśli wypadek wydarzy się w laboratorium.

modelowanie twarzy

Redakcja fizjovitae.pl

Witajcie na naszym modowo-urodowym blogu, gdzie zespół naszych doświadczonych ekspertów łączy pasję do mody, urody i zdrowego stylu życia, tworząc przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, tajniki pielęgnacji urody oraz zdrowe nawyki, inspirujące Was do tworzenia wyjątkowego i harmonijnego obrazu siebie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem podążać za światem mody, pielęgnować zdrowie i odkrywać piękno w codziennych rytuałach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Przebarwienia skórne