fizjovitae.pl

Zdrowy styl życia

Zdrowie

Objawy stanu błogosławionego.

Mówi się, że ciąża to nie choroba, chociaż wiele towarzyszących jej objawów mogłoby wskazywać na zupełnie coś innego. Wiele kobiet zastanawia się, jakie są jej pierwsze objawy i kiedy mniej więcej możemy je zaobserwować.

U większości kobiet pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero po ok. 4-6 tygodniach od zapłodnienia. W tym czasie możemy zaobserwować krwawienie implantacyjne, wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Krwawienie to zazwyczaj występuje pierwszego dnia planowanego okresu, dlatego często jest mylone z miesiączką. Od kobiecych dni krwawienie to różni się obfitością, ponieważ jest go stosunkowo niewiele i może przybierać delikatnie brunatną barwę lub wystąpić w słabym, różowym odcieniu.

Objawy ciąży przed miesiączką również mają swoje miejsce. Często jednak są bagatelizowane przez przyszłe mamy, ponieważ mogą przypominać grypę, albo w ogóle nie dawać żadnych podejrzanych sygnałów. Jedną z tych dolegliwości jest olbrzymie zmęczenie, sprawiające, że przyszła mama stale by spała, nie ma siły na najprostsze czynności, a wiele problemów sprawia jej spacer czy chociażby wejście po schodach, które powoduje szybką zadyszkę.

Kolejnym z objawów ciąży mogą być powiększone, nabrzmiałe i bolące piersi, które zazwyczaj są głównym objawem możliwej ciąży. Nie zapominajmy, że większość kobiet doświadcza tej dolegliwości przed okresem, zatem ona też może zostać odrzuconym objawem posiadania ziarenka w brzuszku.

Wiele kobiet skarży się na „poranne” mdłości, które właściwie mogą występować o każdej porze dnia. Te dolegliwości jednak nasilają się wraz z przebiegiem ciąży, głównie do końca pierwszego trymestru.

Ciężarna kobieta może u siebie zaobserwować zarówno wilczy apetyt, jak i jego brak. Mogą pojawić się te przeklęte zachcianki, gdzie przyszła mama dorywa się do kiszonych ogórków, a po chwili zajada je czekoladą i popija mlekiem.

Objawów ciąży jest naprawdę sporo, ale w skrócie wyglądają one następująco :

– nudności i wymioty
– brak miesiączki
– zawroty głowy i omdlenia
– zmiana apetytu
– ból piersi
– zmęczenie i senność
– ból brzucha
– wrażliwość na zapachy
– częste wizyty w toalecie

Cała masa młodych małżeństw stara się o potomstwo i bardzo często kobiety sama wkręcają sobie te objawy z nadzieją, że może tym razem się uda. Takie zachowanie jest niezdrowe zarówno dla nas, jak i przede wszystkim dla naszej psychiki. Na wszystko przyjdzie czas i pora, a szczególnie wtedy, kiedy przestaniemy na siłę starać się o dziecko. Wystarczy odpuścić i zapomnieć, a to zadziała, jak magiczne zaklęcie i zanim się obejrzymy, w naszych brzuszkach rozkwitnie życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.