fizjovitae.pl

Zdrowy styl życia

Olej rzepakowy
Zdrowie

Olej rzepakowy, czyli polskie złoto!

Słoneczne pola rzepaku dają nam jeden z najzdrowszych olei roślinnych na świecie. Olej rzepakowy to produkt wyjątkowo wszechstronny, a przy tym bardzo zdrowy. Ponieważ wiedza o niezaprzeczalnych wartościach prozdrowotnych „polskiego złota” cały czas jest obciążona krzywdzącymi stereotypami, warto przypomnieć o wyjątkowo korzystnym wpływie, jaki na nasz organizm ma olej rzepakowy.

Olej na każdą okazję

Prasując czarne ziarna rzepaku, wyciska się z nich drogocenny tłuszcz roślinny, bogaty w szereg wartościowych dla człowieka składników. Na rynku można spotkać dwa rodzaj oleju: tłoczonego na zimno i ciepło. Oba mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie, choć różnią się przeznaczeniem. Olej tłoczony na zimno nie nadaje się do smażenia, za to idealnie sprawdzi się w sałatkach czy pysznych dressingach. Tłoczony na ciepło olej rzepakowy rafinowany, czyli dodatkowo oczyszczany, nie traci swych cennych właściwości w wysokiej temperaturze, dlatego z powodzeniem można go wykorzystywać do dań poddawanych obróbce termicznej.

Samo zdrowie!

Olej rzepakowy przynosi naszemu organizmowi cały pakiet korzyści prozdrowotnych, łącząc walory smakowe z cennymi wartościami odżywczymi. Gwarantuje potężną dawkę niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które stanowią blisko 90% jego składu. Kwas linolowy (omega-6), linolenolowy (omega 3) oraz kwas oleinowy mają ogromny wpływ na prawidłowy przebieg wielu procesów metabolicznych. Dzięki tym drogocennym składnikom olej rzepakowy usprawnia krążenie krwi i prawidłową pracę serca, ale również korzystnie wpływa na kondycję skóry, poprawia nasze zasoby energetyczne pozwala skutecznie redukować masę ciała. Obecność w oleju rzepakowym przeciwutleniających polifenoli i fitosteroli, czyli roślinnych związków antyoksydacyjnych, znacząco wpływa na redukcję zagrożenia nowotworowego i skutecznie obniża obecność niepożądanego cholesterolu w organizmie. Witaminy A, E i K maja zbawienny wpływ na funkcjonowanie wzroku, skuteczną ochronę przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników oraz należyty stopień krzepnięcia krwi. Świadomość zalet oleju rzepakowego i jego drogocennego wpływu na nasze zdrowie na szczęście z każdym rokiem jest coraz większa. Wpływ na to mają m.in. inicjatywy informacyjne, jak ”Olej rzepakowy skarbem Europy”, dzięki którym można zyskać niezbędną wiedzę na temat znaczenia tego produktu dla naszych organizmów.

Który olej roślinny wybrać?

W dostarczaniu organizmowi nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezwykle istotna jest proporcja obecności kwasów omega-6 do omega-3. Optymalnie powinna ona wynosić 2:1, dzięki czemu prozapalne działanie pierwszego z tych kwasów jest skutecznie równoważone przez antybakteryjne właściwości tego drugiego. Jak się okazuje, taki stosunek NNKT można spotkać właśnie w oleju rzepakowym.

Niebagatelne znaczenie dla przewagi oleju rzepakowego nad innymi tłuszczami roślinnymi ma również obecność w jego składzie kwasu oleinowego, odpowiedzialnego m.in. za redukcję poziomu złego cholesterolu LDL. W przypadku oleju rzepakowego osiąga ona poziom ok. 60% zawartości składu, podczas gdy w przypadku oleju lnianego, sojowego czy słonecznikowego wskaźnik ten jest wielokrotnie niższy.

Kolejnym argumentem świadczącym o wyjątkowości oleju rzepakowego w stosunku do innych tłuszczy roślinnych jest najniższy wskaźnik obecności niekorzystnych nasyconych kwasów tłuszczowych. Są one obecne niestety w każdym tłuszczu, ale jak się okazuje, jedynie olej rzepakowy szczyci się tak niskim, sięgającym zaledwie 7% poziomem.

Warto pamiętać, że mimo wielu niesprawiedliwych stereotypów i krzywdzących opinii, racjonalna konsumpcja oleju rzepakowego ma jednoznacznie korzystny wpływ na ludzki organizm. Kolejne inicjatywy podkreślające jego niebagatelną rolę w harmonijnym rozwoju człowieka, jak np. kampania ”Olej rzepakowy skarbem Europy”, przypominają o niezaprzeczalnych zaletach tego cennego produktu. Świadomość jego licznych walorów może efektywnie przełożyć się na stan naszego zdrowia.