Bruksizm jest zaburzeniem, które polega na nadmiernej aktywacji części mięśni twarzy odpowiedzialnych za poruszanie żuchwą podczas żucia. W konsekwencji bruksizmu może dojść do nadmiernego zaciskania zębów i ścierania szkliwa, co często prowadzi do poważnych problemów stomatologicznych. Przyczyny bruksizmu są zróżnicowane, jednak najczęściej wymienia się stres. Wyróżniamy dwa rodzaje tego zaburzenia – typ dzienny i nocny. Na szczęście bruksizm można leczyć i współczesna medycyna zna przynajmniej kilka sposobów. Co warto wiedzieć na ten temat?
Czym jest bruksizm – podstawowe informacje
Bruksizm to mimowolne skurcze mięśni żuchwy, odpowiedzialnych za żucie. Skurcze takie następują samoczynnie i pacjent najczęściej nie zdaje sobie z tego sprawy. Osoba dotknięta bruksizmem może w pewnym stopniu kontrolować skurcze mięśni, jednak konieczny jest do tego wysoki stopień uważności i świadomości swojego ciała, co uzyskać można przy pomocy terapii, bądź odpowiednio zaprojektowanych pomocy. Skurcze mięśni żuchwy powiązane mogą być również ze skurczami mięśni innych partii twarzy, szyi i ramion. W konsekwencji takie napięcie prowadzić może do uporczywych i często powtarzających się, trudnych do usunięcia bólów głowy. Najważniejszą konsekwencją bruksizmu jest jednak jego wpływ na uzębienie. U osób dotkniętych tą przypadłością zęby często stykają się w nieodpowiedni sposób, co prowadzi w konsekwencji do znacznie przyspieszonego ścierania szkliwa. Nieleczony bruksizm skutkować może poważnymi chorobami przyzębia i zębów, włącznie z ich całkowitą utratą. Wyróżnia się dwa główne typu bruksizmu – nocny i dzienny. W bruksizmie dziennym objawy występują przede wszystkim w ciągu dnia i o ile pacjent jest w stanie zauważać ich pojawianie się, może to w pewnym stopniu kontrolować. W przypadku bruksizmu nocnego do zaciskania mięśni dochodzi przede wszystkim podczas snu. W takiej sytuacji samodzielna kontrola nie jest już możliwa. U części chorych objawy występują zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Czasem mówi się również o bruksizmie pierwotnym i wtórnym. Podział ten nie oddaje jednak ani przyczyn powstawania zaburzenia, ani nie ma wpływu na leczenie, więc nie ma najczęściej większego znaczenia.
Jakie są najważniejsze objawy bruksizmu?
Zasadniczym objawem bruksizmu jest zaciskanie mięśni żuchwy. Objaw ten często jednak nie jest bardzo nasilony, a różnice w porównaniu z osobami zdrowymi mogą być subtelne. Ludzie dotknięci bruksizmem mogą więc przez długi czas w ogóle tego nie zauważać. Znacznie bardziej widoczne są objawy wtórne. Pierwszym z nich jest ból zębów. Nie musi być on związany z ich uszkodzeniem. Często spowodowany jest długotrwałym naciskiem na zęby, co ma duży wpływ na dziąsła. Czasem dochodzi do skrzywienia zgryzu. Po pewnym czasie szkliwo zębów zaczyna się ścierać, co prowadzi do pogarszania się stanu uzębienia. Pojawić się może krwawienie z dziąseł i nawracające stany zapalne przyzębia. Dość charakterystycznym, choć nie zawsze łatwym do zauważenia objawem jest nadmierny rozwój mięśni żuchwy, który sprawia, że twarz staje się bardziej kwadratowa. Napięcie mięśni twarzy prowadzi do zwiększenia napięcia mięśni na całej głowie, szyi, a czasem również ramionach. Prowadzić to może do nawracających i nieznajdujących wyjaśnienia bóli głowy, karku, ramion i pleców. Starcie szkliwa może przyczyniać się również do termicznej nadwrażliwości zębów, która objawia się bólem przy spożywaniu bardzo zimnych i gorących pokarmów i napojów.
Jakie są przyczyny bruksizmu?
Przyczyny bruksizmu są zróżnicowane. W większości przypadków związany jest od z nadmiernym stresem albo dużą wrażliwością na stres. Bruksizm rozwinąć się może też z przyczyn czysto neurologicznych jak niektóre choroby i uszkodzenia mózgu (na przykład mikrouszkodzenia na skutek wypadku). Czasem pojawia się u osób nadużywających kofeiny i innych substancji pobudzających, w tym niektórych narkotyków. Pojawia się w przebiegu niektórych chorób, jak na przykład choroba Parkinsona. Bruksizm może być skutkiem ubocznym zażywania niektórych leków, przede wszystkim części antydepresantów. W niewielkiej części przypadków zaburzenie to spowodowane jest nieprawidłowym rozwojem żuchwy i zębów. Bruksizm może być też jedną z konsekwencją obecności w organizmie niektórych pasożytów.
Leczenie bruksizmu Kraków – jak leczy się bruksizm?
Sposoby na leczenie bruksizmu są tak zróżnicowane, jak jego przyczyny. W pierwszej kolejności należy udać się do obeznanego z tematem stomatologa. Leczenie bruksizmu w Krakowie możliwe jest w wielu klinikach i gabinetach stomatologicznych. Stomatolog działać będzie dwutorowo. Przede wszystkim jego zadanie polega na usunięciu skutków zaburzenia dla uzębienia i przyzębia, a także na zabezpieczeniu zębów przed dalszym niszczeniem. W przypadku bruksizmu nocnego stosuje się na przykład specjalne nakładki na zęby używane podczas snu. Czasem pozytywne efekty przynosi leczenie farmakologiczne. Dostępna jest terapia botoksem, iniekcje z którego powodują czasowe, częściowe porażenie mięśni żuchwy, co znacząco zmniejsza skurcze. Drugim kierunkiem działania jest znalezienie przyczyny choroby i jej usunięcie. Po wykluczeniu przyczyn takich, jak wpływ leków, narkotyków, czy różne choroby, pacjent zostanie skierowany na konsultację z psychiatrą, który zazwyczaj zaleci odpowiednio dobraną terapię zmniejszającą poziom stresu. W niektórych przypadkach konieczna będzie również konsultacja z neurologiem i wykonanie szerszej diagnostyki. Z częścią objawów (bóle mięśni i towarzyszące im bóle głowy) pomogą poradzić sobie odpowiednie masaże i inne zabiegi fizjoterapeutyczne.
Artykuł sponsorowany