fizjovitae.pl

Zdrowy styl życia

Pielęgnacja

Co mogą oznaczać bruzdy na paznokciach?

Każda zadbana kobieta marzy o ładnych, gładkich i zadbanych paznokciach, które, obok lśniących włosów oraz nieskazitelnej cery, są naszą wizytówką. Gdy co jest z nimi nie tak, dają nam wizualną informację o stanie naszego zdrowia. I nie chodzi już wówczas o samą estetykę, tylko o raczej o pewne dolegliwości, które należy zbadać.
Pojawiające się na paznokciach zmiany w postaci kropeczek, chropowatości, zgrubień mogą być syndromem procesów odbywających się nie tylko w samym paznokciu, lecz mogą również świadczyć o bardzo wielu innych schorzeniach oraz chorobach ogólnoustrojowych. Warto więc jest często im się przyglądać, zwłaszcza, gdy na ogół pokrywamy je warstwą kryjącego lakieru i wówczas nic nie widać. Przy zmywaniu płytki zmywaczem do paznokci należy sprawdzać ich stan.

Co robić, gdy bruzdy na paznokciach pojawią się również u nas? Jak już wyżej wspomnieliśmy, przyczyn może być kilka, dlatego jednym z kroków jest udanie się do lekarza i zrobienie odpowiednich wyników, celem wykluczenia głębiej siedzących chorób. Jeżeli okaże się, że nic poważnego nam nie dolega lub że mamy ewentualnie małe niedobory pewnych witamin i minerałów, dość szybko uzupełnimy braki w postaci suplementów kupionych w aptekach. Bardzo pomocne w tej sytuacji bywają kapsułki ze skrzypem polnym, który regeneruje nie tyko naszą płytkę, ale również włosy i skórę, dostarczając im odpowiedniego nawilżenia, lub stosując dobrze zbilansowaną dietę bogatą w krzem, potas i żelazo. Przyczyna może również inna, np. nieodpowiednia pielęgnacja dłoni. Źle dobrane kosmetyki, jak lakiery do paznokci, odżywki, kremy, olejki i oliwki, czy zmywacze do paznokci na bazie niebezpiecznego, choć skutecznego acetonu. Źle dobrane środki czyszczące do domowego użytku także mogą narobić spustoszenia w wizerunku naszych dłoni i paznokci. Zwykle bowiem takie środki mają w składzie wiele substancji silnych, podrażniających, wręcz żrących, które przy stosowaniu bez gumowych rękawiczek zabezpieczających nasze dłonie i tym samym płytkę paznokcia, mogą uszkodzić ich delikatną strukturę. Ratunkiem może być dla nich odpowiednie maski, kremy, peelingi, musy czy olejki. Niektórzy kosmetolodzy zalecają ponadto nawet spanie w bawełnianych rękawiczkach, które oprócz odpowiedniej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, zatrzymają nałożone kosmetyki w środku, dzięki czemu nie wetrzemy je w pościel.

Warto dbać o paznokcie i warto im się co jakiś czas przyglądać. Mówią, że z dłoni można wiele wyczytać i nie chodzi tu o wróżby, lecz o kondycję naszego całego organizmu.

.