Tutaj jesteś

Wrastający paznokieć. Leczenie i profilaktyka.

21 listopada 2020 Pielęgnacja


Wzrastające paznokcie stają się coraz częstym schorzeniem spowodowanym głównie przez złe obcinanie paznokci, szczególnie u stóp. Paznokcie u stóp są bardziej narażone na wrastanie niż te u rąk, ponieważ kolejną przyczyną schorzenia może być noszenie za małego lub zbyt uciskającego obuwia.

Wrastające paznokcie co robić?

Wszystko zależy od tego w jakim momencie zaczniemy działać. Jeśli po obcięciu paznokci zaczniemy odczuwać nieprzyjemny ból i pulsowanie palca, to niestety już się stało. Paznokieć zaczął nam wzrastać.
Jeżeli nie chcemy doprowadzić do katastrofy, to możemy początkowo wspomóc się sami poprzez podłożenie kawałka płatka kosmetycznego pod paznokieć. Niestety nie obejdzie się bez bólu, ponieważ nasz paznokieć zaczął wbijać się w skórę, ale dzięki temu domowemu zabiegowi unikniemy wizyty u chirurga. Należy pamiętać o stałej dezynfekcji skaleczonego miejsca, aby rana goiła się bez komplikacji. Po kilku dniach paznokieć powinien wrócić do normy, co przyniesie nam ogromne ukojenie.

Zdarza się, że nie zareagujemy na czas, ponieważ mamy dużo na głowie, albo mamy wrażenie, że to samo przejdzie, a w tym momencie problem diametralnie się pogarsza. Możemy skorzystać z usług kosmetyczki, która założy nam specjalną spinkę przeznaczoną do problemu z wrastającymi paznokciami. Niestety jak wszędzie istnieją jakieś wyjątki, którym spinka nie pomoże, a tylko pogorszy problem. Najlepszą opcją byłaby wizyta w prywatnym gabinecie chirurga, który w razie wymaganej potrzeby, przeprowadzi nam zabieg. Sam zabieg jest przeprowadzany na znieczuleniu miejscowym. Chirurg może pociąć nam palec jak pajdę chleba, co później wiąże się z długim powrotem do zdrowia. Po zabiegu dostaniemy silne leki przeciwbólowe i antybiotyki, które będziemy musieli brać przez określony czas. Ból palca po zabiegu jest podobno tak silny, że uniemożliwia nawet zwykłe siedzenie w celu wypoczynkowym.

Z wrastającymi paznokciami jest tak samo, jak z każdą inną dolegliwością i chorobą – lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto pamiętać o kilku naprawdę niezbędnych czynnościach profilaktycznych.
Po pierwsze, powinniśmy przykładać większą wagę do tego, jak obcinamy paznokcie. Chcąc uniknąć bólu, który ogranicza nam najważniejszą czynność, jaką jest chodzenie, nie powinniśmy obcinać paznokci za krótko, a tym bardziej ich zaokrąglać. Paznokieć u nogi powinien zachować kwadratowy kształt. Kolejną ważną czynnością jest odpowiednio dobrane obuwie, które nie ciśnie nas w palce z powodu zbyt małego rozmiaru lub innych wad tej części garderoby.

Trening personalny EMS

Redakcja fizjovitae.pl

Witajcie na naszym modowo-urodowym blogu, gdzie zespół naszych doświadczonych ekspertów łączy pasję do mody, urody i zdrowego stylu życia, tworząc przestrzeń pełną inspiracji i praktycznych wskazówek. Razem z nami odkryjecie najnowsze trendy, tajniki pielęgnacji urody oraz zdrowe nawyki, inspirujące Was do tworzenia wyjątkowego i harmonijnego obrazu siebie. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem podążać za światem mody, pielęgnować zdrowie i odkrywać piękno w codziennych rytuałach.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?