Wrastanie paznokci to częsta dolegliwość, dotycząca nawet 15% populacji. Najczęściej zdarza się w przypadku dużych palców stóp. Jej przyczyną jest przede wszystkim nieprawidłowe obcinanie paznokci (szczególnie wycinanie bocznych krawędzi paznokcia) oraz noszenie zbyt ciasnego obuwia. Powoduje to zranienie wału paznokciowego, co z kolei prowadzi do powstania trudno gojącego się stanu zapalnego.
Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu wrośniętego fragmentu płytki, lub nawet całego paznokcia.
Chirurgiczne usuwanie paznokcia
Jest to główna metoda leczenia problemu wrastających paznokci. Zabieg polega na wycięciu płytki paznokciowej w całości, lub tylko jej brzeżnego fragmentu na całej długości.
Wycinanie paznokcia to krótki, trwający około 10 – 15 minut zabieg przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym.
Co ważne, nie przeprowadza się go w sytuacji, w której obecny jest rozległy stan zapalny. Wówczas musi by on odroczony do czasu, aż zostanie on złagodzony. W tym celu przeprowadza się takie zabiegi jak częste kąpiele w wodzie z mydłem oraz nakładanie specjalnych, przeciwzapalnych maści z antybiotykiem. W niektórych przypadkach konieczne jest także zażywanie antybiotyków doustnie.
Podczas zabiegu usuwania paznokcia płytka zostaje wycięta wraz z macierzą, czyli łożyskiem paznokcia. W znakomitej większości przypadków usuwa się tylko część płytki – jedynie 5% wszystkich zabiegów wiąże się z usunięciem całego paznokcia. Zdarza się to głównie wtedy, gdy płytka jest zniszczona wskutek grzybicy lub jest podbiegnięta ropą.
Po wycięciu wrośniętego fragmentu chirurg nadaje paznokciowi prawidłowy kształt, co pozwala zapobiegać nawracaniu problemu w przyszłości. Może także założyć pojedyncze szwy, choć to nie zawsze jest potrzebne.
Wycięty paznokieć gojenie i rekonwalescencja
Po zabiegu usunięcia części lub całości paznokcia zaleca się przez jeden dzień wypoczywać z nogą uniesioną do góry – na przykład wspartą na kilku poduszkach. Pozwala to ograniczyć ryzyko nadmiernego krwawienia.
W ciągu pierwszych dni po zabiegu może być odczuwalny dyskomfort i ból, który jednak powinny uśmierzyć standardowe leki przeciwbólowe. Co ważne, nie należy wtedy stosować popularnej aspiryny, gdyż może ona powodować nasilenie krwawienia.
Pacjent może zacząć chodzić wokoło dobę lub dwie po zabiegu. Jeżeli podczas zabiegu było konieczne założenie szwów, przy prawidłowo przebiegającym procesie gojenia można je usunąć po około siedmiu dniach.
Aktywność bardziej obciążająca stopy, np. sport, powinna zostać odłożona na okres około dwóch lub trzech tygodni po zabiegu. Jest to konieczne dla prawidłowego wygojenia się okolicy paznokcia.