fizjovitae.pl

Zdrowy styl życia

Zabieg ze znieczuleniem u dentysty
Zdrowie

Zabieg ze znieczuleniem u dentysty – jak przebiega taka wizyta?

Znieczulenie u dentysty to zabieg, który dla wielu osób jest ratunkiem przed bólem, a także strachem przed wizytą. Decydują się na nie osoby z niskim progiem bólu i jest zalecane przy bardziej specjalistycznych zabiegach. Stomatolodzy dysponują szeroką gamą rozwiązań znieczuleniowych jak i narzędzi stomatologicznych, do których możemy zaliczyć unity stomatologiczne, kątnice, wiertła czy myjki ultradźwiękowe. Do wykonania środków znieczuleniowych wykorzystuje się materiały stomatologiczne i preparaty tj. lignocainum hydrochloricum, które umożliwiają skuteczne znieczulenie. Sprawdźmy, co powinniśmy wiedzieć przed wizytą i jak ona przebiega. 

Nie bój się zapytać o znieczulenie!

Mało osób wie, że tak naprawdę nie ma wielu przeciwwskazań do zastosowania znieczulenia. Można stosować je zarówno u dzieci, jak i kobiet w ciąży. Są to środki, które dentysta może użyć tak naprawdę przy wykonywaniu wszystkich podstawowych czynności. Jedynymi wyjątkami są sytuacje, gdy pacjent przeszedł udar mózgu bądź ma problemy z układem krążenia. W takim przypadku nawet najmniejsza dawka znieczulenia z adrenaliną mogłaby wywołać niepożądane skutki. Oczywiste jest również, że nie można go zastosować u osób, u których po podaniu wystąpiły już wcześniej reakcje alergiczne na jakikolwiek składnik preparatu.  

Nie musisz obawiać się igły

Środki znieczulające tj. citocartin 200 są podawane za pomocą wstrzyknięcia. Jednak osoby, które boją się ukłucia nie muszą się z nim mierzyć. Jeśli poinformujemy dentystę o takich obawach, najpierw zaaplikuje on żel. Często używa się do tego lignocainum żel. Jest to środek, którego działanie znieczulające umożliwia podanie mocniejszego środka za pomocą strzykawki całkowicie bezboleśnie. W przypadku niektórych drobnych zabiegów może okazać się, że sam żel będzie wystarczający. Tak jak wspominaliśmy, dentyści używają różnych środków znieczulających. W przypadku lignocainum jelfa jest to żel, ale i również spray jest alternatywą dla strzykawki. 

Jak przebiega wizyta stomatologiczna ze znieczuleniem? 

Dentysta w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad z pacjentem. Jeśli jest to nasza pierwsza wizyta u danego specjalisty, należy dokładnie poinformować go o stanie uzębienia i przeszłych zabiegach. Podstawową czynnością, która jest wykonywana następnie jest przegląd zębów, na podstawie którego stomatolog określa potrzebę, lub jej brak, do wykonania ewentualnych dalszych kroków. Czasem istnieje potrzeba wykonania zdjęcia dolnej oraz górnej szczęki do sporządzenia planu leczenia. Znieczulenie do zabiegu jest dobierane do konkretnej sytuacji. Możemy wyróżnić jego 3 rodzaje:

  • nasiękowe,
  • przewodowe,
  • śródwięzadłowe.

Różnią się one od siebie sposobem aplikacji. Znieczulenie nasiękowe jest wstrzykiwane w dziąsło w pobliżu leczonego zęba. Nie jest skuteczne w przypadku zębów trzonowych i przedtrzonowych. Przewodowe polega na aplikacji bezpośrednio w nerw. Jest ono dość mocne, a pacjent nie odczuwa zarówno bólu, jak i zmian temperatury. Przy jego zastosowaniu charakterystycznym uczuciem jest drętwienie języka, dolnej wargi i policzków. Znieczulenie śródwięzadłowe jest natomiast często stosowane u dzieci czy w protetyce. Dokładnie znieczula cały ząb.

Jak długo utrzymuje się znieczulenie?

Znieczulenie jest odczuwalne zwykle do kilku godzin po wizycie stomatologicznej. W przypadku przewodowego czas jest nieco dłuższy, a działanie utrzymuje się nawet do kilkunastu godzin. Wymienione wcześniej znieczulenie powierzchniowe np. w formie żelu ma działanie krótkotrwałe – maksymalnie do 60 minut. W trakcie mniej zaawansowanych zabiegów dentysta może ponownie zaaplikować preparat powierzchniowy, w przypadku, gdy ten przestaje działać.