Mówi się, że ciąża to nie choroba, chociaż wiele towarzyszących jej objawów mogłoby wskazywać na zupełnie coś innego. Wiele kobiet zastanawia się, jakie są jej pierwsze objawy i kiedy mniej więcej możemy je zaobserwować.
U większości kobiet pierwsze objawy ciąży pojawiają się dopiero po ok. 4-6 tygodniach od zapłodnienia. W tym czasie możemy zaobserwować krwawienie implantacyjne, wywołane zagnieżdżeniem się zarodka w macicy. Krwawienie to zazwyczaj występuje pierwszego dnia planowanego okresu, dlatego często jest mylone z miesiączką. Od kobiecych dni krwawienie to różni się obfitością, ponieważ jest go stosunkowo niewiele i może przybierać delikatnie brunatną barwę lub wystąpić w słabym, różowym odcieniu.
Objawy ciąży przed miesiączką również mają swoje miejsce. Często jednak są bagatelizowane przez przyszłe mamy, ponieważ mogą przypominać grypę, albo w ogóle nie dawać żadnych podejrzanych sygnałów. Jedną z tych dolegliwości jest olbrzymie zmęczenie, sprawiające, że przyszła mama stale by spała, nie ma siły na najprostsze czynności, a wiele problemów sprawia jej spacer czy chociażby wejście po schodach, które powoduje szybką zadyszkę.
Kolejnym z objawów ciąży mogą być powiększone, nabrzmiałe i bolące piersi, które zazwyczaj są głównym objawem możliwej ciąży. Nie zapominajmy, że większość kobiet doświadcza tej dolegliwości przed okresem, zatem ona też może zostać odrzuconym objawem posiadania ziarenka w brzuszku.
Wiele kobiet skarży się na „poranne” mdłości, które właściwie mogą występować o każdej porze dnia. Te dolegliwości jednak nasilają się wraz z przebiegiem ciąży, głównie do końca pierwszego trymestru.
Ciężarna kobieta może u siebie zaobserwować zarówno wilczy apetyt, jak i jego brak. Mogą pojawić się te przeklęte zachcianki, gdzie przyszła mama dorywa się do kiszonych ogórków, a po chwili zajada je czekoladą i popija mlekiem.
Objawów ciąży jest naprawdę sporo, ale w skrócie wyglądają one następująco :
– nudności i wymioty
– brak miesiączki
– zawroty głowy i omdlenia
– zmiana apetytu
– ból piersi
– zmęczenie i senność
– ból brzucha
– wrażliwość na zapachy
– częste wizyty w toalecie
Cała masa młodych małżeństw stara się o potomstwo i bardzo często kobiety sama wkręcają sobie te objawy z nadzieją, że może tym razem się uda. Takie zachowanie jest niezdrowe zarówno dla nas, jak i przede wszystkim dla naszej psychiki. Na wszystko przyjdzie czas i pora, a szczególnie wtedy, kiedy przestaniemy na siłę starać się o dziecko. Wystarczy odpuścić i zapomnieć, a to zadziała, jak magiczne zaklęcie i zanim się obejrzymy, w naszych brzuszkach rozkwitnie życie.