fizjovitae.pl

Zdrowy styl życia

Dezynfekcja narzędzi w gabinecie stomatologicznym
Zdrowie

Dezynfekcja narzędzi w gabinecie stomatologicznym – jak powinna wyglądać i jakie środki można stosować

Preparaty do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych to produkty, których nie może zabraknąć w żadnym gabinecie dentystycznym. Dzięki nim można uniknąć transmisji niebezpiecznych drobnoustrojów, powodujących infekcje. Takich środków używa się również w innych placówkach medycznych oraz w salonach kosmetycznych. Dziś przyglądamy się bliżej metodom działania specjalistów, odpowiedzialnych za higienę sprzętu.

Jakimi zasadami należy kierować się podczas dezynfekcji narzędzi stomatologicznych?

1. Odpowiedni preparat

Środki i preparaty do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych wykorzystuje się w gabinetach codziennie. Każdy sprzęt wielorazowego użytku poddawany jest działaniu tych substancji wielokrotnie. Produkt nie może więc w żaden sposób negatywnie wpływać na kondycję sprzętu. W ofercie sklepów online (takich jak Predent), zajmujących się sprzedażą preparatów do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych zawsze znajdziemy informacje o tym, jakie tworzywo można dezynfekować z pomocą konkretnego środka.

2. Właściwa technika

Przy profesjonalnych płynach do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych zawarto informacje dotyczące tego, po jakim czasie substancja zabija dane zagrożenie. Należy przestrzegać tych reguł, bo tylko to daje pewność, że narzędzie jest gotowe do użycia. Korzystanie z płynów do dezynfekcji i sterylizacji narzędzi stomatologicznych ułatwiają specjalne pojemniki, wyposażone w sitka. Z ich pomocą można zapobiec m.in. ponownemu skażeniu narzędzia. Pamiętam też o tym, że niektóre przyrządy należy poddawać dezynfekcji oddzielne, bo są szczególnie narażone na uszkodzenia mechaniczne. Taką ostrożność trzeba zachować np. podczas dezynfekcji przyrządów przeznaczonych do zabiegów w kanale korzeniowym.

Dobieranie płynów do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych

Atrakcyjne cenowo oferty można wyszukać w wielu sklepach internetowych z wyposażeniem gabinetów stomatologicznych. Profesjonalne płyny do dezynfekcji narzędzi stomatologicznych będą charakteryzować się szeroką uniwersalnością. Przykładowo preparat do mycia i dezynfekcji narzędzi Sekusept Pulver Classic skutecznie będzie zwalczał wirusy (Polio, Vakzinia, Papova, Adeno, HIV, HBV), a także bakterie oraz grzyby.

Przy zakupie płynów i preparatów do dezynfekcji narzędzi nalezy zwrócić uwagę czy:

– zostały wpisane do Rejestru Wytwórców i Wyrobów Medycznych
– mają odpowiednie i wymagane opinie oraz certyfikaty

Wybierając konkretny preparat należy także upewnić się, czy będzie on mógł być stosowany na tworzywo z którego wykonane są dane narzędzia i sprzęt. Producenci z reguły dołączają tego typu informacje do swoich produktów.