Po każdym przebytym urazie kolana niezbędna jest specjalistyczna rehabilitacja. Tylko ona pozwoli szybciej odzyskać pełny zakres ruchu w stawie, a przy okazji go wzmocni i ponadto zlikwiduje lub przynajmniej zminimalizuje odczuwalny ból. Rehabilitacja kolana ćwiczenia pomagają szybciej dojść do odpowiedniej formy. Można je wykonywać zarówno po typowym urazie kolana, do którego zwykle dochodzi podczas aktywności fizycznej, jak i po złamaniu którejś kończyny dolnej.
Ćwiczenia rehabilitacyjne najlepiej wykonywać oczywiście pod okiem fizjoterapeuty, jednakże po opanowaniu pewnych podstaw, można spokojnie przejść do praktykowania ich w domowych warunkach. Głównym celem takiej rehabilitacji zawsze będzie zwiększenie zakresu ruchu stawu. Aby to osiągnąć, należy wykonywać pewne specjalistyczne i zalecane w takich przypadkach ćwiczenia. Pierwszym z nich będzie ślizganie pięty po podłożu. Aby wykonać ten ruch, najpierw należy położyć się na plecach i wyprostować obie nogi. Z tej pozycji pięty trzeba stopniowo i powoli przesuwać w stronę pośladków. Oczywiście jednocześnie dojdzie tutaj do zgięcia kolan, jednak należy zgiąć je tylko na tyle, na ile jest to w danym momencie możliwe. Końcową pozycję trzeba utrzymać przez kilka sekund, a następnie powrócić do pozycji wyjściowej i powtórzyć ćwiczenie dziesięć razy w czterech seriach.
Rehabilitacja kolana ćwiczenia zazwyczaj są do siebie dość podobne, tak więc drugi przykładowy ruch przypomina ten pierwszy, bo też polega na „ślizganiu”. W tym przypadku stopy będą jednak poruszać się po ścianie. Aby prawidłowo ułożyć się do ćwiczenia, należy położyć się na podłodze i oprzeć stopę chorej nogi na ścianie, starając się jednocześnie jak najbardziej wyprostować kolano. Teraz stopę można już zacząć powoli przesuwać w dół. Należy to zrobić do tego momentu, w którym poczuje się, że kolano zaczyna się rozciągać. Ruch jest wymagający, dlatego warto wykonywać go powoli. To ćwiczenie też należy powtórzyć dziesięć razy w czterech seriach.
Rehabilitacja kolana ćwiczenia mogą być naprawdę bardzo zróżnicowane. Warto więc ich szukać i pytać o nie swojego fizjoterapeuty, a także prosić go o przedstawienie prawidłowej techniki ćwiczeń. Później, gdy już okres rehabilitacji się zakończy, należy oczywiście uważać na wcześniej uszkodzony staw. Nie wolno go początkowo przesadnie obciążać, ale trzeba oczywiście się ruszać, aby nie dopuścić do ponownego ograniczenia jego ruchomości. Najlepszą aktywnością typowo rehabilitacyjną będą po prostu spacery lub marsze.