O żywności ekologicznej zrobiło się głośno jakiś czas temu, gdy zaczęliśmy zwracać większą uwagę na to, co jemy. Zwiększająca się świadomość wśród społeczeństwa sprawiła, że na naszych stołach coraz częściej pojawiają się dziś ekologiczne warzywa, owoce czy przyprawy. Trendowi temu nie brakuje zwolenników, ale i przeciwników, którzy twierdzą, że wydawanie znacznie większych pieniędzy na zakup produktów spożywczych określanych mianem „ekologicznej” nie jest celowe. Jak jest naprawdę?
Żywność ekologiczna a ceny
Zacznijmy od kwestii związanej z cenami żywności ekologicznej. Odwiedzając sklepy, można z łatwością zauważyć, że koszt zakupu produktów eko jest wyższy niż warzyw czy owoców tradycyjnych. To tendencja zauważalna przede wszystkim w dużych placówkach handlowych. Skąd więc ta różnica? Pierwszą przyczyną wyższych cen jest z pewnością moda na produkty ekologiczne, a co za tym idzie zwiększone nimi zainteresowanie.
Kolejną kwestią jest bardziej wymagający sposób produkcji. Rolnicy nie używają bowiem chemicznych środków ochrony roślin, a tym samym wielkość plonów może być znacznie mniejsza niż w przypadku użycia oprysków. Dodatkowo należy wskazać, że uzyskanie certyfikatu gospodarstwa ekologicznego wiąże się z szeregiem zabiegów dostosowawczych, których koszt pokrywa producent.
Zadbaj o zdrowie
Nie można pominąć problematyki zdrowotnej. Żywność ekologiczna, z uwagi na w pełni naturalną produkcję, jest przyjaźniejsza dla naszego organizmu. Nie wchłaniamy preparatów chemicznych, jakie znajdują się zwykle w warzywach i owocach uprawianych w klasyczny sposób. Wielu dietetyków zaleca spożywanie produktów eko, jako bezpieczniejszych i łatwiej przyswajalnych dla człowieka.
Mowa nie tylko o warzywach i owocach, ale także o sokach naturalnych, przyprawach, dodatkach czy bakaliach. Aby mieć stały dostęp do ekologicznych produktów, można pokusić się o założenie własnej uprawy. To popularne rozwiązanie nie tylko wśród właścicieli ogrodów, ale także balkonów, ponieważ również w blokach można zasadzić pomidory, rzodkiewkę, cebulę czy fasolę, wykorzystując do tego celu doniczki. Jeśli na drodze do uprawy własnych warzyw stoją problemy finansowe, skorzystaj z szybkiej pożyczki.
Eko jak ekologia
Mówiąc o ekologicznych produktach spożywczych, należy odnieść się także do spraw samego środowiska naturalnego. Przydomek „eko” bierze się bowiem nie tylko z braku chemicznych oprysków, ale także z oddziaływania tego rodzaju upraw na przyrodę. Eliminacja agresywnych preparatów i nawozów przyczynia się do poprawy ekosystemu, co stało się priorytetem w ostatnim czasie.
Gospodarstwa chcące produkować żywność ekologiczną powinny więc przejść swoistą metamorfozę technologiczną, aby dopasować się do rygorystycznych wymagań. Potwierdzeniem ekologiczności gospodarstwa jest certyfikat, który świadczy o tym, że produkty oferowane przez konkretnego rolnika można zakwalifikować jako eko. Producenci zmieniający system uprawy muszą zainwestować określoną kwotę w urządzenia, zmianę technologii czy nasiona, w czym pomocna będzie szybka pożyczka.
Czy warto jeść żywność ekologiczną? Oczywiście! To nie tylko zbawiennie wpłynie na nasz stan zdrowia, ale także na środowisko naturalne. Warto jedynie pamiętać o rzetelnej weryfikacji, czy konkretny produkt rzeczywiście zalicza się do kategorii „eko”, czyli czy posiada stosowny certyfikat.