fizjovitae.pl

Zdrowy styl życia

Zdrowie

Jakie hantle kupić?

Nie ma chyba bardziej uniwersalnego i funkcjonalnego przyrządu do ćwiczeń od hantli. Są one stałym elementem każdej siłowni i każdego klubu fitness, a coraz częściej osoby ćwiczące kupują je również sobie do domu. Taki sprzęt zdecydowanie warto mieć. Już z pomocą jednej podstawowej pary hantli, zwłaszcza tej z regulowanym obciążeniem, można wykonać solidny i efektywny trening dosłownie każdej partii ciała, nawet nóg i pośladków. A jakie hantle kupić do domu? Tym tematem zajmiemy się w dzisiejszym tekście.

Istnieją dwie podstawowe odmiany hantli – hantle bitumiczne oraz żeliwne. Które w takim razie będą lepsze? Jaki materiał ma więcej dobrych właściwości i wykazuje się przede wszystkim wyższą wytrzymałością? Obciążenia żeliwne mają to do siebie, że przeważnie są najdroższe. Właśnie ten aspekt wiele osób odciąga od ich zakupu. Człowiek z natury chętniej sięgnie bowiem po coś tańszego niżeli droższego. Jeśli tylko będzie mieć taką możliwość, wybierze produkt z tej dolnej półki cenowej. W przypadku zakupu hantli postąpi tak samo. Chętniej sięgnie więc po te bitumiczne i to głównie z tego powodu, że zapłaci za nie mniej. Ten rodzaj hantli ma jednak jeszcze jedną bardzo ważną zaletę. Jako że wykonuje się je ze stosunkowo lekkich materiałów, nie są one tak głośne, a gdy spadną na podłogę, raczej jej trwale nie uszkodzą, co może okazać się bardzo ważne, gdyby takich hantli chciało się używać w domu bądź mieszkaniu.

Dlaczego jednak na pytanie „jakie hantle kupić” zdecydowana większość regularnych bywalców siłowni odpowie, że te żeliwne? Otóż za nimi też przemawia sporo zalet. Tą podstawową jest wytrzymałość. Żeliwo to materiał, który pod tym względem nie ma sobie równych. Jest on tak wytrzymały, że potrafi utrzymywać swój pierwotny stan latami. Praktycznie nie da się go zniszczyć. Z kompletu żeliwnych hantli można więc korzystać dosłownie bez przerwy i użytkować je przez bardzo długi czas. Takie obciążniki nie będą się kruszyć i pękać. Warto tu też dodać, że zajmą mniej miejsca, ponieważ talerze żeliwne ogólnie rzecz biorąc są zwykle mniejsze od tych bitumicznych. A dzięki temu z łatwością można nimi manewrować i wykonywać z ich pomocą nawet najbardziej nietypowe czy skomplikowane ćwiczenia.

Jeszcze przed zakupem hantli na pewno warto udać się do jakiegoś dużego i dobrze zaopatrzonego sklepu, aby zapoznać się dokładnie z ich różnorodnymi odmianami. Warto po prostu przyjrzeć się im z bliska czy nawet wziąć je do ręki i chwilę z nimi pomachać. W ten sposób każdy sam sprawdzi, jakie hantle kupić.